BDSM Nedir ?

(Bağlanma-Disiplin-Sadizm-Mazoşizm) olan BDSM, genellikle cinsel ve çoğunluğa göre sapkın- bir davranış tarzıyla özdeşleştirilse de, uzmanlar bir hayat tarzı olarak görülmesi gereken bu altkültürün mutlaka seks ile bağlantılı olmayabileceğini vurguluyor. BDSM'nin öngördüğü acı, fiziksel zorlama ve kölelik, her iki tarafın rızasıyla ve iki tarafın da zevk alma isteğiyle gerçekleştiği için, muhtemel uygulamalar suç teşkil etmemek zorunda.
Sadizm ve mazoşizmi son yıllara kadar psikiyatrik bir hastalık olarak gören tıp uzmanları da, son yıllarda tavır değiştirdiler. Akıl Hastalıkları Teşhis ve İstatistik El Kitabı'na (DSM-IV) göre de "fantaziler, cinsel arzular ve davranışların; ancak klinik anlamda belirgin bir strese yol açması, sosyal, mesleki veya diğer önemli alanlarda kişiye zararlı olması halinde" sadizm ve mazoşizmin ruhsal bir bozukluk olarak kabul edileceğini belirtiyor.
Bir fantazidünyası felsefesidir aslında. Beynin karanlık , dokunulmamıs noktalarında gezintidir.
20. yuzyılda o karanlık noktaları yaşamak 16. yuzyılda yaşamaktan elbette kat kat zordur. Bu nedenle 20. yuzyilda bir fantazi ve oyun seklinde yasanabilir bazı seyler. BDSM de işte sınırsız itaat isteyen efendilerin , sınırsız itaatte bulunmaktan ve efendisi tarafindan kendisine uygun gorulen her türlü muameleye seve seve katlanmak isteyen kolenin bulusma noktası olan bir yasam tarzidir.
Genel olarak bdsm diye yahoo da arastima yaptiginizda karsiniza ticari siteler cikar. Deri , lateks kiyafetler ve kirbac kelepce turu araçların reklamını gorursunuz. Oysa bdsm sadece cinselligi degil beyinsel itaati temsil eder. Cinsellik sadece kole için bir odul, efendi içinse bir eglencedir, kölesini kullanma sanşlarından biridir o kadar.
Efendisinin malı , fahisesi, kopegi oldugunun bilinciyle hareket eden köle karakter, elbette gunluk yasamina efendisi tarafindan hic bir zarar gelmeyecegini, aksine efendisinin uyarı ve onerileriyle kendini her alanda geliştirecegini bilir.
Yani bir sirkette yonetici olan bir kadin, kimse tahmin bile etmese aslinda birinin kolesi olmanın sırrını yaşıyor olabilir. Ve o efendi tarafindan yonlendirilmekten haz aliyor olabilir. Dışarıdan bakınca farkedilmeyebilir bu. Ve hatta efendisinin onerileriyle daha basarili bir sirket yoneticisi olabilir.
Görüldüğü üzere özel bir ilişki biçimi. Sapıklık olarak nitelendirilebilse de , sapıklığın bilincsiz ve sistemsiz bir durum oldugunu anımsamak gerekir. BDSM sapıklıktan cok uzaktadır, ama elbette bir sapkınlıktır. Norm lara ve normal olana gore sapkın bir iliski tarzıdır. Zaten insan ruhunun ve zihnin karanlıklarına yürümeye, onun üstüne gitmeye cesaret eden birey, sapkindir modernize edilmis hayattan ve degerlerden uzaklasma yürekliligini gosterdigi icin.